Chcete poznat přírodě blízké lesy na vlastní kůži? Projekt FSC stezek startuje už na jaře! tisknout

Jak vypadá mrtvé dřevo nebo doupný strom? Co to znamená přirozená obnova a zmlazení lesa? FSC ČR aktuálně připravuje unikátní naučné lesní stezky, které vás zavedou do těch nejkrásnějších přírodě blízkých lesů v ČR a na jednotlivých stanovištích vám názorně ukážou, jak se pěstuje, obhospodařuje a roste zdravý přírodě blízký les. Navigátorem a průvodcem návštěvníků bude speciální aplikace pro chytré telefony, která bude obsahovat polohové údaje o všech stezkách a spolehlivě vás provede jednotlivými naučnými stanovišti.

Jak to bude fungovat?

Pomocí naší aplikace pro chytré telefony si návštěvník vybere, kterou stezku chce absolvovat. Aplikace mu poskytne dostatek informací, jak se pomocí GPS dostat na její začátek a následně ho po stezce provede. Na jednotlivých stanovištích mu pak ukáže na konkrétních příkladech, jak vypadají základní stavební kameny přírodě blízkého lesního hospodaření v praxi.

 

 

Aplikaci bude možné využívat buď v on-line nebo v off-line módu, kdy si uživatel stáhne data dopředu, například přes wi-fi ještě před tím, než do lesa vyrazí. Stažení aplikace bude zdarma.

Kdy celý projekt spustíme?

V současné době máme již dokončené zkušební výpravy na první tři stezky. Můžeme prozradit, že dvě z nich se nachází například v okolí Brna a Prahy. Nechybí ale ani stezky například v Krkonošském Národním parku a v dalších krásných lesích po celé České republice.

 

 

Projekt přírodě blízkých lesních stezek plánujeme spustit na jaře příštího roku, kdy zpřístupníme i již zmíněnou aplikaci, která bude sloužit jako průvodce po stezkách. Od té chvíle bude možné stezky zdolávat po vlastní ose a dle vlastního časového plánu. Zájemci o komentovanou prohlídku jednotlivých stezek také nepřijdou zkrátka. Každou ze stezek, které budeme postupně přidávat, máme v plánu pokřtít organizovanou prohlídkou za doprovodu lesnických odborníků, kteří budou prvky přírodě blízkého hospodaření komentovat účastníkům naživo přímo v lese.

Pokud vás přírodě blízké stezky zajímají a chtěli byste se s námi vypravit na komentovanou prohlídku nebo si jen stáhnout aplikaci a vyrazit do lesů po vlastní ose, sledujte web FSC Poznej Dřevo v sekci Lesní Stezky nebo stránku FSC Česká republika na Facebooku, na kterých budeme o projektu průběžně informovat.

 

Spolufinancováno Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

www.sfzp.cz      www.mzp.cz

 


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038