Deset nejlepších fotografií přírody z letošní soutěže National Geographic tisknout

Jestli existuje na světě jeden časopis, který dlouhodobě přináší ty nejkrásnější fotky z celého světa, tak je to bezpochyby National Geographic. Jejich prestižní fotografické soutěže přitahují pozornost těch nejlepších mezinárodních fotografů. Při pohledu na výsledné fotky si pak člověk nemůže pomoct a cítí se přírodě přece jen o nějaký ten krůček blíž. Letošní soutěž o nejlepší cestovatelskou fotografii nebyla výjimkou.

Uzávěrku pro zasílání soutěžních fotografií stanovili pořadatelé na třicátý červen, ale vítězové byli vyhlášeni až v srpnu. Aby pořadatelé zkrátili čekání na výsledky, vypustili už předem výběr několika nejlepších snímků, které vybírali sami redaktoři časopisu National Geographic. Finální vítěz celé soutěže dostane velkou odměnu - vypraví se s expedicí National Geographic na desetidenní výpravu do Galapág.

#1 – Odraz Green Gours

Odraz zeleně v největším jeskynním průchodu na světě. Pokud chcete zahlédnout toto neuvěřitelné místo na vlastní oči, tak se připravte na dvoudenní tůru. Jeskyně Hang Sơn Đoòng se nachází v národním parku Phong Nha Ke Bang, ve vietnamské provincii Quang Binh. (autor fotografie a komentáře: Ronald Fritz)


#2 – Podvodní pohled na Lofoty

Pohled na vesnici jménem Å. Panorama ze dvou snímků. Lofoty, Norsko (autor forografie a komentáře: Sergey Lukankin)

#3 – Vílí les

Focení v lese (autor fotografie a komentáře: Y. Takafuji)

#4 – Kolibřík žlutoocasý

Do ráje kolibříků Ekvádoru jsem se podíval v lednu. Tito mají ptáci máchnou křídlem padesátkrát za sekundu a živí se nektarem z rostlin. Ekvádor je doslova pokrytý deštnými a mlžnými lesy, což pro ně vytváří dokonalé životní podmínky. Když jsme dorazili do střediska Guano Lodge, které se nachází ve vysoko položeném městě jménem Papallacta, byl jsem okamžitě obklopen mrakem malých ptáčků. Vidět tolik kolibříků bylo naprosto ohromující. (autor fotografie a komentáře: Hymakar Valluri)

#5 – Pochod

Tráva na zambijském safari se zdála být tak vysoká, že nebyla šance zahlédnout cokoli zajímavého. Záhy ale proti nám vykročila tato lví smečka, která využívala vyježděných kolejí jako ideálního prostoru pro cestování v porostu. Vypadalo to, že i oni jsou už unavení z věčného šlehání stébly trávy do obličeje! (autor fotografie a komentáře: Torie Hilley)

#6 – Provence, v letním sestřihu

Vypravil jsem se do Valensole s příslibem toho, že by se mi mohlo podařit podívat se na tuhle fotografickou klasiku novým úhlem. Věděl jsem, že je zrovna období sklizně, takže jsem jednoduše hledal traktory. Pak už jsem jenom trpělivě čekal, až některé z nich začnou sklízet a vytvoří tím tu správnou kompozici pro snímek. Potom už stačilo jenom vzlétnout s dronem a nějak ho ukočírovat v silném větru. (autor fotografie a komentáře: Jerome Courtial)

#7 – První ponor

Mládě karety pravé se noří do své úplně první vlny pouhých pár minut po vylíhnutí. Bude to dlouhý a lítý boj jen s útlou šancí na přežití. Pomalá závěrka a blesk mi dovolily zachytit to úžasné ambientní světlo. (autor fotografie a komentáře: Matthew Smith)

#8 – S křídly ke slunci

Jediným zvukem v celém močálu v tomto pozdním ránu bylo kejhání těchto tří hus. Shromáždily se na vrcholku jezera, kam se právě přesunul mlžný oblak, kterým se zanedlouho rozlila tlumená záře vycházejícího slunce. Jak jsem té scenérii přihlížel, jedna z hus se náhle otočila čelem ke slunci a v jakémsi pozdravu se vynořila z vody a zamávala křídly. (autor fotografie a komentáře: Scott Summers)

#9 – Zkamenělá láva versus les

Tenhle snímek jsem pořídil na Sicílii pomocí dronu. Ony vlny lávy pocházejí z velké erupce Etny v roce 2002. Ta exploze byla tak spektakulární, že ji dokonce natočil Lucasfilm a později použil ve scéně z planety Mustafar ve filmu Star Wars: Pomsta Sithů (epizoda III). (autor fotografie a komentáře: Placido Faranda)

#10 – Nekonečná silnice do Transylvánie

Tohle je silnice Cheia (DN1A), která vás přivede do Transylvánie. Ano, do TÉ Transilvánie, do domova legendárního hraběte Drákuly (Vlada Tepese). Legenda praví, že právě tenhle obraz se mu mohl naskytnout při jeho nočních letech. Každopádně je to dechberoucí pohled na nádhernou cestu. (autor fotografie a komentáře: Calin Stan)

Další fotky z výběru editorů National Geographic uvidíte na této adrese.


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038