Společná akce KRNAPu a FSC ČR k prodeji vánočních stromečků tisknout

V prosinci minulého roku se opět konala akce Krkonošského parku za podpory FSC ČR, která měla za cíl ukázat veřejnosti, že jde a je výhodné koupit si vánoční stromeček, který nezanechává ekologickou stopu a navíc vyrostl za přírodě blízkého lesního hospodaření v FSC certifikovaném majetku.


Na stále více místech totiž měla veřejnost možnost nakoupit vánoční stromky pocházející z šetrně obhospodařovaných lesů s certifikátem FSC (Forest Stewardship Council). Prodávané FSC jedličky, borovice a smrky navíc pocházejí z tuzemských lesů. Pomáhají tak omezit stinnou stránku prodeje vánočních stromků, kterou je produkce škodlivin a velká ekologická stopa v případě jejich dovozu ze vzdálených zahraničních plantáží.   


„Tradiční vánoční stromek lze koupit s dobrým svědomím. Určitě bych preferoval tuzemské stromky s certifikátem FSC před umělými nebo často dováženými vánočními stromky například z dánských farem, které se na jejich pěstování specializují. Při dovozu z těchto plantáží totiž procestují kamionem půl Evropy a jejich doprava tak daleko více znečistí ovzduší a prostředí, ve kterém žijeme. Škoda, že státní podnik Lesy ČR nehospodaří podle pravidel šetrného hospodaření jako je tomu u státních lesů v některých jiných evropských zemích a až na jednu malou výjimku nemají certifikát FSC a nemohou lidem nabídnout ani dřevo, ani vánoční stromky s garancí zdravých lesů,” řekl v k prodeji FSC stromečků Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.  


Stromečky z šetrně obhospodařovaného lesního majetku s jistotou, že nebyly nepoškozeny lesy a životní prostředí, bylo možné loni koupit v Praze, na Brněnsku a Svitavsku.


„Lesnické prořezávky jsou ve většině krkonošských lesů zatím ještě nutnou součástí péče o tuto část bohatství našeho nejstaršího národního parku. Stromky z prořezávek jsme podobným způsobem nabídli s velkým úspěchem už loni ve Vrchlabí a dostali jsme velké množství ohlasů, že by si je rádi koupili i milovníci krkonošské přírody v Praze,“ shrnuje ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka důvody pro volbu místa prodeje stromků. A Milan Hron, správce certifikovaných lesů na Svitavsku dodává: „Hospodaření podle FSC jednoznačně má jednoznačně pozitivní vliv na zdraví lesa. Ten kdo si stromek od nás koupí, si tak může být jistý, že při jeho pěstování nedocházelo k používání nebezpečných chemických látek, nehnojilo se, nevápnilo, nevznikaly velké holoseče, zvyšuje se biologická rozmanitost v lese a část lesa se nechává k samovolnému vývoji. I díky tomu mají návštěvníci našich lesů možnost poznat kousek zachovalé a nezničené přírody.”

Doufejme, že příští rok bude ještě více míst, kde půjde stromky koupit např. v rámci větších distribučních sítí jednotlivých hobbymarketů.


Foto: Tomáš Duda, FSC ČR


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038