FSC ČR zahajuje akce na podporu odpovědné spotřeby výrobků ze dřeva tisknout

Poslední pátek v měsíci září startují propagační akce neziskové organizace FSC ČR. Tyto roadshows, které budou probíhat před hobbymarkety po celé České republice, mají za cíl informovat spotřebitele o možnostech odpovědné spotřeby dřevěných výrobků a značce FSC. Ta je zárukou odpovědného a přírodě blízkého lesního hospodaření. Na všech místech bude pro spotřebitele připraven informační stánek a materiály, videa, hry pro děti a drobné FSC dárky. V pátek 28. září začne první roadshow před brněnským hobbymarketem Hornbach, následovat bude Olomouc, Ostrava, Hradec Králové či Praha.

Ačkoliv letos v České republice připadá na poslední zářijový pátek Den české státnosti, na celém světě je poslední zářijový pátek spojen také s FSC Friday. Je to den věnovaný ochraně světových lesů, propagaci přírodě blízkého lesního hospodaření a FSC (Forest Stewardship Council). Národní kancelář FSC ČR proto v tento den zahajuje cyklus informačních aktivit (roadshows) podporující odpovědné chování spotřebitelů.

FSC Česká republika realizuje ve spolupráci s hobbymarkety tuto sérii propagačních akcí již třetí rok. „Chceme tak oslovit spotřebitele přímo před nákupními centry, kde jsou informace o FSC navázány na možnost nákupu FSC výrobků. Připravili jsme proto drobné FSC dárky pro spotřebitele, plakáty, letáky s Desaterem šetrného nákupu dřevěných výrobků, hry pro děti a krátká videa,“ dodává Ondřej Vilímek z organizace FSC ČR. Desatero šetrného nákupu dřevěných výrobků najdete na konci článku.
Tyto propagační akce proběhnou ve všech větších městech v České republice. Kromě Brna v Olomouci (29. září), Ostravě (5. říjen), Hradci Králové (6. říjen), Praze (12. říjen) a Plzni (13. říjen). Informační stánky se budou nacházet před hobbymarkety Hornbach, jenž je jedním z obchodů, kde je možné koupit velký počet FSC produktů ze dřeva. „Chceme také upozornit spotřebitele na ohrožení světových lesů a na možnost pomoci skrze odpovědnou spotřebu produktů se značkou FSC,“ říká Tomáš Duda, ředitel organizace FSC ČR. Roadshows jsou součástí projektu spolufinancovaného z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.


Národní kancelář FSC ČR již více než devět let prosazuje environmentálně vhodné, sociálně přínosné, ekonomicky životaschopné lesní hospodaření v České republice. Jedním z cílů FSC ČR je také aktivní komunikace se zákazníky hobbymarketů a obchodů a jejich informování v oblasti odpovědné spotřeby a možnostech nákupu výrobků se značkou FSC, kterými mohou podpořit šetrné a přírodě blízké hospodaření v lesích.

 

Desatero zelených tipů pro nákup dřevěných výrobků

  1. Dejte přednost dřevu před plasty či kovy. Dřevo je krásný přírodní materiál a obnovitelná surovina. Těžba a zpracování nerostných surovin často způsobuje více škod než kácení lesa.
  2. Dejte přednost dřevěným výrobkům z domácích dřevin, nejlépe vyrobeným v ČR. Platí, že čím blíže je země původu, tím lépe. S klesající přepravní vzdáleností se snižuje znečištění, které doprava způsobuje. Navíc podpoříte místní ekonomiku na našem venkově.
  3. Dejte přednost dřevu a dřevěným výrobkům označeným logem FSC. Certifikát FSC zaručuje, že dřevo pochází z lesů obhospodařovaných podle důsledných mezinárodních ekologických a sociálních pravidel Forest Stewardship Council (FSC). Ptejte se svého prodejce, zda nabízí dřevo s tímto certifikátem.
  4. Chcete-li koupit produkt z tropického dřeva, informujte se, zda vám výrobek z domácí dřeviny neposlouží stejně dobře. Například při nákupu zahradního nábytku dejte určitě přednost domácím druhům dřevin (smrk, akát atp.) před stromy, které u nás nerostou (zejména tropickými).
  5. Kupujete-li výrobky z tropických druhů dřevin (týk, eukalyptus aj.), vybírejte rozhodně jen ze zboží ozna-čeného logem FSC.
  6. Vyhýbejte se koupi výrobků z tropických dřevin (týk, eukalyptus, meranti, mahagon aj.) bez značky FSC. Často pocházejí z devastovaných či ilegálně těžených tropických lesů.
  7. Dávejte přednost koupi výrobků z masivního dřeva před lepenými materiály, které mohou obsahovat zdraví nebezpečné chemické látky, zejména formaldehyd.
  8. Ze stejného důvodu dávejte přednost výrobkům ošetřeným pouze oleji, vosky a fermeží před produkty barvenými a lakovanými.
  9. Dávejte přednost výrobkům ošetřeným přírodními barvami a laky (nejlépe vodou ředitelnými) před barvami a laky syntetickými.
  10. Vybírejte zboží vyšší kvality. Vydrží déle, takže nebude potřeba nábytek brzy nahradit novým. Z dlouho-dobého pohledu tento přístup šetří i vaši peněženku.

 

 

 


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038