FSC je připraveno na EU Timber Regulation tisknout

Nařízení Evropské unie - EU Timber Regulation (EUTR) vstupující v platnost v březnu 2013 ukládá společnostem, které uvádějí dřevo a dřevěné výrobky na trh EU, povinnost ujistit se, že surovina nepochází z ilegální těžby.

EUTR a jeho prováděcí právní předpisy stanovují podmínky pro různé certifikační systémy, aby mohly být použity společnostmi, které dovážejí dřevo nebo výrobky ze dřeva, a tak se snížilo riziko obchodování s nezákonně vytěženým dřevem. Tyto podmínky jsou přísné, a pokud budou systematicky uplatňovány, budou uznávány pouze nejspolehlivější systémy, jako je např. FSC.


Díky robustnímu systému akreditace, nezávislého ověřování a řešení sporů, je FSC celosvětově nejdůvěryhodnějším systémem pro udržitelné hospodaření v lesích. Např. roční audity a šetření v terénu, které EU vyžaduje, jsou jeho běžnou součástí. A díky transparentnosti systému FSC jsou v souladu např. i postupy pro podávání stížností, které jsou přístupné všem zúčastněným stranám.


FSC pracovalo na zajištění toho, aby byl jeho systém plně kompatibilní s nařízením EUTR a aby v souvislosti s ním byli držitelé certifikátu plně informováni. Po konzultaci se členy FSC a zájmovými skupinami byla za tímto účelem vytvořena tři doporučení, zaručující, že importující společnosti budou schopny komisařům EUTR poskytnout informace o původu a povaze dotyčného dřeva a ujistit tak, že FSC certifikované výrobky neobsahují problematické „minoritní komponenty (minor components) neznámého původu.“


Zbývá vykonat poslední krok vyplývající z dokumentu Evropské komise, který byl vydán na konci října. Ten specifikuje požadavky doložení toho, že společnosti vyvážející dřevo nebo dřevěné produkty ze země původu postupují v souladu s obchodními a dalšími zákony. FSC nyní pracuje na tom, aby všichni držitelé FSC certifikátů dostali také tyto informace.

Následující tři doporučení jsou zveřejněny v aktualizované směrnici FSC o certifikaci zpracovatelských řetězců (FSC Directive on Chain of Custody Certification FSC-DIR-40-004):

1.       Doporučení pro nevyhovující produkty (FSC-ADVICE-40-004-08)

2.       Doporučení pro odchylku minoritních komponentů (FSC-ADVICE-40-004-09)  

3.       Doporučení přístupu k informacím o druzích a původu dřeva (FSC-ADVICE-40-004-10)

Dokumenty ke stažení

Aktualizovaná směrnice FSC pro certifikaci zpracovatelských řetězců (CoC) je přístupná zde.

Otázky a odpovědi o FSC a EUTR byly aktualizovány a nyní jsou dostupné zde.

 


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038