V Brně se rozzářil smrk s FSC certifikátem tisknout

Na náměstí Svobody v Brně se letos rozsvítil velký vánoční strom, který pochází z lesa s certifikátem FSC. Ten zaručuje, že se v lese hospodaří odpovědně a dle přírodě blízkých principů. Cílem FSC je přispět k ochraně českých i světových lesů, které jsou dlouhodobě jedním z nejohroženějších ekosystémů. V anketě vybrali Brňané smrk, který vyrostl v lesích Školního lesního podniku Křtiny nedaleko Liduščina památníku. 22. listopadu byl strom slavnostně vypraven z Bílovic nad Svitavou za účasti primátora města Brna Romana Onderky, senátora Stanislava Juránka, ředitele FSC ČR Tomáše Dudy a ředitele Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně Vladimíra Dolejského.

Ředitel FSC ČR Ing. Tomáš Duda

Stejně jako v předchozích letech byl velký vánoční strom vybrán z lesního majetku Školní lesní podnik Masa-rykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně a slavnostně vypraven na brněnské náměstí Svobody. V doprovodném programu, který začal 22. listopadu v 15: 00 před Myslivnou v Bílovicích nad Svitavou, vystoupily například děti z dětského domova Dagmar a mateřské školky Bílovice n. Svitavou. Brněnský vánoční strom se rozsvítí po osmdesáte osmé.  

Primátor města Brna Roman Onderka, senátor Stanislava Juránek a ředitele FSC ČR Tomáše Duda

I v tomto roce měli Brňané možnost vybrat vánoční strom v anketě. Vítězný smrk vyrostl nedaleko místa, kde v roce 1919 Rudolf Těsnohlídek s přáteli objevil opuštěné sedmnáctiměsíční děvčátko, které odnesl do bezpečí a pomohl mu najít náhradní rodiče. Spisovatel byl osudem dítěte natolik otřesen, že uspořádal několik charitativních sbírek, díky kterým byl vybudován dětský domov Dagmar v Žabovřeskách. Děti z něj se také účastní doprovodného programu vypravování stromu. Na památku Lidušky, nalezené holčičky, a jako symbol pomoci potřebným je pak od roku 1924 náměstí v Brně zdobeno vánočním stromem. Jeho certifikát FSC ale pomáhá upozornit i na potřebu ochrany mizejících a ohrožených lesů, které jsou dlouhodobě nejvíce ohroženým ekosystémem. Lesy ŠLP Křtiny navíc získaly certifikát FSC jako vůbec první lesní majetek na území České republiky již v roce 1997. „Je oceněním ŠLP Křtiny a jeho přírodě blízkého hospodářství, že si město Brno každý rok na své náměstí vybírá strom pocházející z našich certifikovaných lesů,“ dodává zástupce ředitele ŠLP Křtiny Ing. Pavel Mauer. „Brněnský vánoční strom z  lesa s certifikátem FSC je příkladem toho, jak podpořit šetrné lesní hospoda a přispět k zlepšení našich lesů,“ doplňuje ředitel FSC ČR Ing. Tomáš Duda.


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038