Nakupujte dřevěné výrobky odpovědně tisknout

Závěr roku je dobou bilancování a plánování roků příštích, obvykle v tuto dobu přemýšlíme také nad předsevzetím, které bychom měli minimálně následující rok dodržovat. Mezi ta dlouhodobější předsevzetí by mohlo patřit rozhodnutí nakupovat odpovědným způsobem tak, aby docházelo k minimalizaci následků nejen v lesích ale v přírodě obecně.

Právě pro tyto účely jsme v době vánočních nákupů připravili deset tipů pro nákup dřevěných výrobků. Zkuste si na ně vzpomenout, když budete stát před vystaveným dřevěným zbožím a zjistěte si, odkud dřevo pochází, ještě lépe pak, zda nese značku FSC.

 

  1. Raději dřevo než plasty či kovy. Dřevo je krásný přírodní materiál a obnovitelná surovina. Těžba a zpracování nerostných surovin často způsobuje více škod než kácení lesa.
  2. Kupujte dřevěné výrobky z domácích dřevin, nejlépe vyrobené v ČR. Čím blíže je země původu, tím lépe. S klesající přepravní vzdáleností se snižuje znečištění, které doprava způsobuje. Navíc podpoříte místní ekonomiku na našem venkově.
  3. Vyhledávejte dřevěné výrobky se značkou FSC. Certifikát FSC zaručuje šetrný původ dřeva podle důsledných mezinárodních ekologických a sociálních pravidel Forest Stewardship Council (FSC). Ptejte se svého prodejce, zda nabízí dřevo s tímto certifikátem.
  4. Zvažte náhradu tropického dřeva za domácí dřeviny. Například při nákupu zahradního nábytku dejte určitě přednost místním druhům dřevin (smrk, akát atp.) před stromy, které u nás nerostou.
  5. Tropické dřevo rozhodně jen se značkou FSC. Kupujete-li výrobky z tropických druhů dřevin (týk, eukalyptus aj.), vybírejte ze zboží označené- ho logem FSC.
  6. Pozor na tropické dřevo bez značky FSC! Výrobky z tropických dřevin (týk, eukalyptus, meranti, mahagon aj.) bez značky FSC často pocházejí z devastovaných či ilegálně těžených tropických lesů.
  7. Upřednostněte masivní dřevo před lepenými materiály. Výrobky z lepených materiálů mohou obsahovat zdraví nebezpečné chemické látky, zejména formaldehyd.
  8. Výrobky s přírodní úpravou povrchu. Dejte přednost výrobkům ošetřeným pouze oleji, vosky a fermeží neškodí zdraví.
  9. Nejlépe přírodní barvy a laky. Přírodní barvy a laky (nejlépe vodou ředitelné) jsou šetrné k lidskému zdraví i k životnímu prostředí.
  10. Vybírejte zboží vyšší kvality. Vydrží déle, takže nebude potřeba nábytek brzy nahradit novým. Šetříte tak životní prostředí i vaši peněženku.

Chcete-li se dozvědět o nákupu dřevěných výrobků více, doporučujeme náš manuál pro spotřebitele, kde mimo výše uvedených tipů najdete také celou řadu užitečných informací. 


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038