Češi stojí v čele mezinárodních aktivit pro záchranu tropických pralesů tisknout

O tom, že pěstování palmy olejné je v posledních letech problematické především z pohledu „vytěžení“ půdy, kde palma roste, není třeba pochybovat. V souvislosti s touto problematikou vznikla v České republice Koalice proti palmovému oleji, která se postavila počátkem února do čela Mezinárodní koalice proti palmovému oleji – Palm Oil Watch International. 

Podle nadnárodní koordinátorky tohoto hnutí, Martiny Skohoutilové, jsou Češi zapojení v mnoha ochranářských aktivitách, na nichž se podílejí. Valná část těchto aktivit se pak odehrává především v tropických a subtropických oblastech Indonésie a Afriky.

A ačkoliv by se mohlo zdát, že koalice proti palmovému oleji bude primárně souviset pouze s palmovým olejem, není to zcela pravda, ve svém konečném důsledku totiž poptávka po palmovém oleji vede k tomu, že se totálně mění životní prostředí v mnoha oblastech, což má výrazný a mnohdy až destruktivní vliv na floru a především faunu takových ekosystémů.

Potvrzuje to mimo jiné zástupce organizace pro záchranu slonů (Save-Elephants), Arthur F. Sniegon, který pronásleduje pytláky a hledá způsoby soužití mezi slony a domorodci. K problematice palmového oleje dodává: „Cítíme však, že obrovskou hrozbu pro Afriku představuje také právě palmový olej. V Africe se ale možná skrývá naděje - bambucké máslo. Na rozdíl od palmy olejné roste máslovník v suchých polopouštních oblastech, kde je velkým problémem úbytek dřevin. Užitek z případného zvýšení poptávky po bambuckém másle, a tedy sázení stromů máslovníku v těchto oblastech, by pak mohli mít nejen místní lidé, ale i zdejší divoká zvířata – včetně slonů.“


Koalice proti palmovému oleji v zemích mírného pásma prosazuje snižování nadměrné spotřeby olejů a tuků a nahrazení palmového oleje lokálními či alespoň evropskými oleji, jako je například slunečnicový, řepkový, olivový, ale i mnoho dalších.

Zdroj: Greenpeace


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038