Divoká příroda se vrací zpět do FSC certifikovaných lesů tisknout

Extrémně vzácný člen rodiny lasičkovitých, který patří mezi silně ohrožené zvířecí druhy – kuna lesní. Ta je druhým nejohroženějším zvířecím druhem ve Velké Británii, byla přemístěna do lesů obhospodařovaných přírodě blízkým způsobem ve Walesu. O tom, že se kunám v těchto lesích daří, svědčí fakt, že čtyři z přemístěných samiček porodily mláďata na jaře loňského roku.

Charitativní organizace Vincent Wildlife Trust, která pracuje na záchraně savců v Británii  a Irsku, prováděla výzkumy a šetření, zaměřená právě na kunu lesní po více jak 30 let rozhodla, že přemístění kun je nezbytné pro zachování jejich druhu. Na podzim roku 2015 bylo přemístěno celkem 20 kun ze Skotska do centrálních FSC certifikovaných lesů Walesu. Bez jedné kuny byly všechny nalezeny na stejném místě i po roce.

Výsledky záchranné akce jsou pozitivní také z toho důvodu, že je možné že se podaří zachránit další ohrožený druh, kterým je červená veverka. Odpovědné lesní hospodaření, pro které je typický extenzivní růst a rozmanité půdy je vhodné vhodné nejen pro kuny a veverky, ale také pro další živočišné druhy, které se stávají odolnějšími vůči okolním vlivům prostředí.

Mnoho lesních majetků, jak těch certifikovaných, tak těch bez certifikace, plánuje rozšíření druhové skladby živočichů, aby podpořili udržitelnost lesního ekosystému.

Zdroj: Forest Matters (03/2017)


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038