Dobré Dřevo 55/2017 tisknout
Milí čtenáři,
vítejte u nejnovějšího vydání Dobrého Dřeva, elektronického magazínu, který se pravidelně zaměřuje na lesnická a dřevozpracovatelská témata. Aktuální číslo, již pětapadesáté, vychází na přelomu roku, kdy si většina z nás užívá vánoční pohody a posledních svátečních dnů. Tomuto klidnému období jsme se snažili přizpůsobit i jeho obsah, ve kterém především budeme bilancovat, ohlížet se za uplynulým rokem a také se kochat nádhernými vítěznými fotografiemi hned ze dvou prestižních fotografických soutěží zaměřených na krásy přírody. Doufáme, že Vám, našim čtenářům, poskytneme příjemné a zábavné počtení u čerstvé desítky článků, které Vám v novém čísle přinášíme.
Vážným tématům se ale úplně nevyhneme, první zprávu v aktuálním vydání je totiž třeba věnovat důležitému posunu v oblasti hodnocení kontrolovaného dřeva z českých lesů. V polovině prosince byla schválena revidovaná verze kategorie 1 FSC Centralizovaného národního hodnocení rizika pro Českou republiku. Toto hodnocení je klíčovým dokumentem pro firmy, které produkují a nakupují surovinu bez certifikátu FSC, a chtějí ji dále využít při zpracování FSC Mix výrobků nebo ji chtějí dále prodat jako tzv. FSC Kontrolované dřevo.
Hned dvakrát se budeme v tomto čísle věnovat valné hromadě organizace FSC. V prvním případě se ohlédneme za valnou hromadou české pobočky FSC, která se konala v prosinci v brněnském centru Otevřená zahrada a jejímž cílem bylo zhodnotit fungování českého FSC za uplynulý rok. V druhém případě se, tedy alespoň psaným slovem, vypravíme až do kanadského Vancouveru, ve kterém se na podzim sešla mezinárodní valná hromada celosvětového FSC. Ta letos na sever Ameriky přilákala více než 700 účastníků z celého světa a v jejím průběhu bylo schváleno 15 usnesení z klíčových oblastí jako je například proces certifikace malých vlastníků lesů. Na mezinárodní valnou hromadu pak navazujeme hned v následném článku, a to základním představením Bonnské iniciativy, ve které si společně FSC, IKEA a SIG daly za cíl vytvořit kvantifikovatelnou metodologii klimatických benefitů FSC certifikace.
V druhé polovině aktuálního vydání konečně přijde řada i na dvě slibované fotografické soutěže, jejichž letošní ročníky přinesly dech beroucí snímky ve všech hodnocených kategoriích. Zaprvé se jedná o už tradiční fotografické klání časopisu National Geographic, Natural Photographer of the Year, které letos svedlo dohromady fotografy z celého světa, aby soutěžili ve čtyřech kategoriích – divočina, krajiny, letecké fotografie a podvodní fotografie. Druhou fotosoutěží, kterou jsme do Dobrého dřeva vybrali, je British Wildlife Photography, která je, jak název napovídá, čistě britskou záležitostí. Základním kritériem totiž je, aby focená zvěř či krajina pocházela právě z jednoho z britských ostrovů.
V posledním letošním Dobrém dřevu nechybí ani výzkum Sociologického ústavu AV ČR "Lesy pohledem české veřejnosti: jak mají vypadat a jak se v nich má hospodařit." Jedním z jeho závěrů je i to, že česká veřejnost vnímá ohrožení lesů klimatickou změnou, akcentuje mimoprodukční funkce lesa a přiklání se k přírodě blízkým způsobům zacházení s lesem. Pro nás za FSC ČR z něj plyne a je však silným závazkem do příštího roku, abychom pokračovali intenzivně v informování veřejnosti a nabídli jí možnosti, jak aktivně přispět a podpořit přírodě blízké lesní hospodaření a pomoci tak (nejen) českým lesům.
Příjemné čtení Vám přeje,
Tým FSC ČR
30.12.2017