Nová studie ukázala, že v FSC certifikovaných lesích se daří jaguárům a dalším velkým savcům tisknout

Nová studie vědců ze San Diego Zoo Global a Bronx Zoo Wildlife Conservation Society (WCS) dokládá, že populacím jaguárů se v FSC certifikovaných lesích obzvláště daří.

Studie s titulem „Jsou v FSC certifikovaných lesích adekvátně chráněni jaguáři a ostatní středně velcí a velcí savci? Dvě případové studie z Guatemaly a Peru“ byly publikovány v dubnovém čísle časopisu Biological Conservation.

Aby vědci získali spolehlivé informace ohledně populací pozemních savců, rozmístili výzkumné týmy v certifikovaných lesích fotopasti. Monitoring se soustředil primárně na jaguára (Panthera onca), největší kočkovitou šelmu na západní polokouli.

Fotopasti v biosferické rezervaci v Guatemale zachytily 23 jaguárů a 22 velkých nebo středně velkých savců, v Peru vědci napočítali dokonce 46 jaguárů a dalších 27 velkých nebo středně velkých savců. Při sčítání se bral v potaz i jedinečný vzor srsti každého jaguára, aby se zabránilo dvojímu započítání. Hustota výskytu jaguára je v Guatemale 1,5 jedince na 100 km2, v Peru je to 4,5 jedince na 100 km2.

Odlesňování je hlavním důvodem ztráty stanovišť druhů typických pro oblasti střední a jižní Ameriky, které jsou domovem jaguárů, tapírů a ostatních chráněných druhů. Studie tohoto typu nám mohou přinést přesnou informaci o tom, jaké má lesní hospodaření podle FSC standardů dopad na ochranu těchto ohrožených druhů.


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038