Vánoční stromky z FSC lesů se letos prodávaly v Brně, Praze i Krkonoších tisknout

Vánoční stromečky s certifikátem FSC byly letos opět k zakoupení, například již tradičně před budovou správy Krkonošského národního parku. Kromě Krkonoší bylo ale letos možné si pořídit svůj vlastní vánoční stromek, který pochází z prořezů v přírodě blízce obhodpodařovaných lesích s certifikátem FSC, hned na několika dalších místech v ČR, například v okolí Brna a Prahy. Všichni z nás tak měli možnost jednoduchou koupí přispět svou troškou do mlýna a pomoci českým lesům lépe odolat negativním vlivům klimatických změn.


 

Jeden takový strom, akorát trochu starší a rozměrnější, je už od konce listopadu k vidění i na brněnském Náměstí Svobody. Stejně jako již mnoho let předtím, i letošní brněnský vánoční strom pochází ze Školního lesního podniku Křtiny, který je certifikovaný v systému FSC už dvacet let a patří tak mezi nejstarší lesní majetky s certifikací FSC v Česku. Brněnské vánoční stromy jsou už tradičně vypravovány z nedalekých Bílovic nad Svitavou

Při pěstování lesů přírodě blízkými způsoby nevznikají v lesích jednodruhové monokultury, které jsou pěstovány pouze pro produkci dřeva, ale dbá se na udržování přirozené druhové skladby, tedy na vyvážené zastoupení listnatých a jehličnatých stromů. Stromky, které pocházejí z FSC certifikovaných lesů jsou obvykle vybírány jednotlivě, což zajišťuje ohleduplné chování k lesnímu porostu, jelikož jsou vyřezávány v rámci výchovných zásahů a probírek, které přispívají ke stabilitě a vyváženému růstu lesa. Pořizovací cena FSC certifikovaného stromku se přitom obvykle nijak neliší od nabídky ostatních prodejců, spíše je nižší. 

Kromě již zmíněného Krkonošského národního parku se letos prodávaly vánoční stromky z FSC lesů hned na několika dalších místech, především v blízkosti FSC certifikovaných lesních majetků ŠLP Křtiny a Lesů hl. m. Prahy.

Vyjma výše jmenovaných je stále možné zkusit poptat vánoční stromky z FSC lesů u hospodářů menších certifikovaných majetků rozmístěných po celé ČR, kterých je cca 30. Jejich seznam najdete zde. Jednotlivé malé certifikované podniky následně kontaktujte osobně, popřípadě napište nám a my se pokusíme vám kontakt zprostředkovat.

 

Projekt je podpořen Ministerstvem životního prostředí, nemusí vyjadřovat stanovisko MŽP.

Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038