Proč kupovat FSC výrobky? tisknout

Lesy patří k nejvíce ohroženým ekosystémům naší planety. Vědci odhadují, že ve víceméně původním, nenarušeném stavu zůstalo už jen asi 22 % plochy původních pralesů. Každý rok ztrácíme plochu pralesů o rozloze dvou Českých republik, na níž žijí tisíce druhů rostlin a živočichů. Velmi vážný problém představuje nelegální těžba. Odhaduje se, že v brazilské Amazonii je 80 % stromů pokáceno nezákonně. Zhruba polovina tropického dřeva dováženého do zemí Evropské unie pochází z nelegálních zdrojů. Ani české a evropské lesní hospodaření se často nevyhýbá nešetrným lesnickým praktikám. Také v naší zemi stále ještě na mnoha místech určují krajinný ráz přírodnímu stavu vzdálené, uměle vysazené, převážně smrkové a borové monokultury. Zdravotní stav českých lesů patří k nejhorším v Evropě, lesy mají sníženou schopnost zadržovat srážky a odolávat různým kalamitám, například při přemnožení kůrovců.


Díky vysokým ekologickým a sociálním požadavkům a důkladnému systému kontroly jejich plnění, zaručuje certifikát FSC zákazníkovi, že dřevo či výrobek ze dřeva s visačkou FSC pochází z šetrně obhospodařovaného lesa. FSC má proto podporu největších ekologických organizací, jako Světový fond na ochranu přírody (WWF), Friends of the Earth (v Česku Hnutí DUHA) nebo Greenpeace, i velkých obchodních řetězců jako Hornbach, Baumax či Jysk, které FSC výrobky nabízejí.

 

Kde mohu koupit FSC výrobky?


Na trhu jsou v současnosti již desetitisíce druhů výrobků s označením FSC. Tuzemské obchody nabízejí stovky druhů FSC výrobků jako jsou: zahradní nábytek, násady na nářadí, desky, schody, parkety, podlahy, hračky či kancelářský papír. Česká nakladatelství začínají tisknout některé knihy na FSC papíře. Visačka FSC pro nás znamená záruku, že svým nákupem nepřispíváme k devastaci lesů či pralesů ani nepodporujeme nezákonnou těžbu dřeva.  Při nákupu výrobků ze dřeva se proto prodejce ptejte na záruku jejich bezvadného původu – značku FSC. Podle průzkumu trhu na jaře roku 2006 nabízely nejvíce FSC výrobků řetězce Hornbach, Jysk, OBI a Bauhaus.

Mapu obchodů s FSC výrobky najdete zde.

Jak je poznám?

Výrobky s certifikátem FSC by měly být označeny štítkem FSC. Používají se tři základní typy štítků:
 

Pod logem je vždy uvedeno licenční číslo firmy, která výrobek vyrobila/prodává. Podle tohoto čísla lze dohledat výrobce/prodejce v mezinárodní databázi.

Jsou dražší než ostatní?


Cena certifikovaných výrobků z šetrně obhospodařovaných lesů s logem FSC není ve většině případů vyšší oproti "konvenčním" výrobkům z nejasných zdrojů. Je-li mezi nimi výjimečně cenový rozdíl, nebývá výrazný.


Zdá-li se Vám naše práce smysluplná, můžete nás podpořit .
Máte-li další otázky nebo chcete-li znát více, neváhejte a napište nám. Vaše poznámky a připomínky k naší práci nezůstanou bez odpovědi.