FSC ČR vyhlašuje výsledky šestého ročníku fotosoutěže „Není les jako les“! tisknout

Organizace FSC ČR zveřejnila výsledky fotografické soutěže „Není les jako les“, jejímž tématem byly lesy, šetrné a přírodě blízké hospodaření a náš vztah k nim. Ceny za téměř 100 000 Kč věnovala společnost Canon a do soutěže bylo přihlášeno přes 3 000 fotografií. Vítěze vybrala odborná porota složená z redaktorů českých fotografických magazínů a webů. 

Fotografickou soutěž „Není les jako les“ pořádala česká národní kancelář mezinárodní organizace FSC již šestým rokem a patří mezi největší fotosoutěže realizované ve spolupráci neziskového a komerčního sektoru.

Soutěžící mohli přihlásit své fotografie do soutěže v jedné ze tří kategorií – „Dřevo v ruce,” „Les a strom” a „Lidé v lese,” které odkazují na tři hlavní pilíře udržitelného rozvoje a FSC – ekologický, sociální a ekonomický. Výsledky jednotlivých kategorií jsou následující:

Dřevo v ruce

1. místo: Zdeněk Dvořák – Ruka tesaře…

2. místo: Pavel Křeček – S bohem

3. místo: Zuzana Zavadilová – Eden knihomola

Les a strom

1. místo: Lukáš Veselý – Strážce

2. místo: Matěj Kryštof Řešátko – V mlze

3. místo: Zdeněk Kintr – Rokyta

Lidé v lese

1. místo: Kateřina Oraná – V říši stromů

2. místo: Tomáš Čamra – Příběh noci

3. místo: Martina Šimková – Denisa

Fotografie ve vysokém rozlišení jsou k dispozici na webu Poznej dřevo zde.

V letošním roce bylo do soutěže přihlášeno bez mála 3100 fotografií, které zaslalo 1030 soutěžících z celé České republiky. Na sociálních sítích fotografická soutěž oslovila a zasáhla více než 450 000 relevantních osob.

„Nejen potřebu, ale spíše i nutnost šetrného a přírodě blízkého lesního hospodaření vidíme i v České republice, především v souvislosti s klimatickými změnami a suchem, které dopadá na české lesy. Hospodaření v nich se pak často považuje jen za věc lesníků a vlastníků lesů a zapomíná se, že pomoci českým a světovým lesům může každý z nás – třeba výběrem výrobků, které pocházejí z šetrného lesního hospodaření. Soutěží jsme proto chtěli také dát vědět veřejnosti a spotřebitelům, že přispět k záchraně lesních ekosystémů můžeme všichni,“ dodává ředitel FSC ČR Tomáš Duda.

Hlavním partnerem fotosoutěže se stala společnost Canon, mediální partnerství se zhostil časopis Digitální Fotomagazín, časopis FOTO a magazín F22.

Jak a proč pomoci lesům?

Jedním ze způsobů, jak se může každý zapojit do podpory trvale udržitelného či přírodě blízkého lesního hospodaření, je výběr výrobků ze dřeva, které mají šetrný původ. Označení výrobku značkou FSC proto dává jistotou, že pro výrobu bylo použito pouze legálně vytěžené dřevo v souladu s přírodou

Aktuálně může šetrné lesní hospodaření podpořit prakticky kdokoli, například výběrem vánočního stromečku z FSC certifikovaného lesa. Tyto stromky jsou k dispozici na vybraných místech republiky a pocházejí z prořezů v FSC certifikovaných lesních majetcích, kde jsou vybírány jednotlivé kusy v rámci výchovných zásahů, přispívajících ke stabilnímu růstu lesa.

 

Spolufinancováno Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

www.sfzp.cz      www.mzp.cz

 


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038