Jaký byl rok 2013 z pohledu FSC tisknout

Loňský rok byl pro nejdůvěryhodnější a světově nejrozšířenější certifikační systém lesního hospodaření FSC – s certifikovanými lesy v 81 zemích světa – velmi úspěšný.

Certifikovaná plocha vzrostla i v roce 2013 o výrazných 7,2 % na celkovou rozlohu 186,6 milionů hektarů. V navazujícím zpracovatelském řetězci byl meziroční nárůst certifikovaných firem dokonce o 10,2 %, což s celkovými 27 000 certifikáty několikanásobně překračuje srovnatelná čísla ostatních certifikačních schémat. FSC systém reagoval na evropské Nařízení o dřevě omezující dovoz a nakládaní s nelegálním dřevem a dřevěnými výrobky. Úpravami certifikačních pravidel poskytlo FSC velkou výhodu držitelům certifikátu FSC.  

V České republice jsme se zaměřili na spotřebitelskou veřejnost a vzdělávání. V této souvislosti jsme vytvořili speciální internetové stránky www.poznejdrevo.cz. Dále jsme realizovali atraktivní fotosoutěž, do které bylo zasláno více než 2500 fotek, ze kterých jsme připravili výstavu a kalendář. Pro hravě založené jsme uvedli vzdělávací strategickou tahovou hru Lesária, která přibližuje práci šetrného lesního hospodáře. Výukové programy pro základní školy jsme rozšířili i na střední školy a začali s jejich realizacemi. Pro širokou veřejnost jsme vedli desítky workshopů a exkurzí na téma udržitelná spotřeba a odpovědné lesní hospodaření.

A co nás čeká v roce letošním?

FSC zaměřilo svou pozornost mimo jiné do přípravy nového nástroje On-line evidence zboží (Online Claims Platform – OCP). On-line aplikace bude zaznamenávat údaje související s nákupem a prodejem FSC materiálu a výrobků. Množství údajů, které musí držitelé certifikátu o FSC materiálech uchovávat, se tedy díky OCP a využití přístupu „jedna dodávka, jeden záznam“ sníží na polovinu. OCP bude také automaticky kontrolovat platnost certifikátu dodavatele, stejně tak pomůže firmám spravovat materiálové bilance FSC materiálu, čímž zefektivní samotné audity. Tento inovativní nástroj tak poslouží ke zlepšení integrity certifikace FSC a ještě zesílí důvěryhodnost celého systému. Firmám se tím také sníží administrativa spojená s certifikátem FSC.

 


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038