Novinky v ČR tisknout

Brněnský vánoční strom má certifikát FSC. Pořiďte si domů svůj vlastní!

I letos si můžete pořídit hned na několika místech v ČR svůj vlastní vánoční stromeček, který pochází z prořezů v přírodě blízce obhodpodařovaných lesích s certifikátem FSC. Přispějete tak svou troškou do mlýna a pomůžete českým lesům lépe odolat negativním vlivům klimatických změn.


 

Jeden takový strom, akorát trochu starší a rozměrnější, je už od konce listopadu k vidění i na brněnském Náměstí Svobody. Stejně jako již mnoho let předtím, i letošní brněnský vánoční strom pochází ze Školního lesního podniku Křtiny, který je certifikovaný v systému FSC už dvacet let a patří tak mezi nejstarší lesní majetky s certifikací FSC v Česku. Brněnské vánoční stromy jsou už tradičně vypravovány z nedalekých Bílovic nad Svitavou

Při pěstování lesů přírodě blízkými způsoby nevznikají v lesích jednodruhové monokultury, které jsou pěstovány pouze pro produkci dřeva, ale dbá se na udržování přirozené druhové skladby, tedy na vyvážené zastoupení listnatých a jehličnatých stromů. Stromky, které pocházejí z FSC certifikovaných lesů jsou obvykle vybírány jednotlivě, což zajišťuje ohleduplné chování k lesnímu porostu, jelikož jsou vyřezávány v rámci výchovných zásahů a probírek, které přispívají ke stabilitě a vyváženému růstu lesa. Pořizovací cena FSC certifikovaného stromku se přitom obvykle nijak neliší od nabídky ostatních prodejců, spíše je nižší. 

Vánoční stromky z FSC certifikovaných lesů můžete letos zakoupit a podpořit tak zdravější vývoj lesů hned na několika místech ČR (seznam níže), především v blízkosti FSC certifikovaných lesních majetků ŠLP Křtiny, Krkonošského národního parku a Lesů hl. m. Prahy.

Kromě výše jmenovaných je možno poptat vánoční stromky z FSC lesů u hospodářů menších certifikovaných majetků, kterých je cca 30. Jejich seznam najdete zde. Jednotlivé malé certifikované podniky následně kontaktujte osobně, popřípadě napište nám a my se pokusíme vám kontakt zprostředkovat.


Prodej vánočních stromků z FSC certifikovaných lesů – 2018

 

Krkonošský národní park (cca 150 stromků)

Budova správy KRNAP Vrchlabí                                             19. 12.                od 9 h - do vyprodání stromků

 

Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny – prodejní místa (cca 1000 stromků) 

 

 

Praha - Lesy hl. m. Prahy

Stromky lze zakoupit po předchozí domluvě na všech provozovnách (od 7:00 do 15:30) v termínu 10. - 14. 12. Seznam provozoven a lesních:


Lesní úsek Šárka:
Ondřej Gaduš
gadus@lesy-praha.cz tel.: 777 827 799 Hájovna v Šárce 40,
Praha-Nebušice
Lesní úsek Chuchle:
Daniel Šípek
sipek@lesy-praha.cz tel.: 774 176 422 Malá Chuchle 8, Praha 16
Lesní úsek Hodkovičky:
Václav Salač
salac@lesy-praha.cz tel.: 777 827 795 Vídeňská 750, Praha 4
Lesní úsek Hostivař:
Zuzana Hejzlarová
hejzlarova@lesy-praha.cz tel.: 770 152 581 K Obecním hájovnám 275/1, Praha 15
Lesní úsek Běchovice:
Jan Krejčí
krejci@lesy-praha.cz tel.: 778 772 372 Českobrodská 211,
Praha-Běchovice
Lesní úsek Bohnice:
Karel Malenický
malenicky@lesy-praha.cz tel.: 777 827 798 Hájovna v Čimickém háji, Praha 8

 

 

Spolufinancováno Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

www.sfzp.cz      www.mzp.cz

 


zpět na přehled