Novinky v ČR tisknout

FSC ČR vyhlašuje výsledky sedmého ročníku fotosoutěže „Není les jako les“!

Organizace FSC ČR dnes zveřejnila výsledky fotografické soutěže „Není les jako les“, jejímž tématem jsou lesy a náš vztah k nim. Hlavním cílem letošního ročníku bylo upozornit na důležitost přírodě blízkého lesního hospodaření a šetrné spotřeby výrobků ze dřeva pro ochranu lesů a jejich adaptaci na klimatické změny.

Z téměř čtyř tisíc fotografií vybírala porota v letošním roce devět nejlepších snímků v celkem třech kategoriích. Na autory vítězných fotografií čekají fotoaparáty Canon, fotopříslušenství Manfrotto a poukázky do obchodních domů IKEA v celkové hodnotě více než 80 000 Kč.

Fotografickou soutěž „Není les jako les“ pořádala česká národní kancelář mezinárodní organizace FSC® (Forest Stewardship Council®) již sedmým rokem. Patří mezi největší fotosoutěže realizované ve spolupráci neziskového a komerčního sektoru. Aktuální ročník podpořily společnosti Canon, IKEA Purchasing Services Czech Republic a Manfrotto.

Důležitým tématem letošního ročníku byly stále aktuální negativní dopady klimatických změn na české lesy a možnosti zapojení veřejnosti do jejich řešení. Soutěžící mohli přihlásit své fotografie do soutěže v jedné ze tří kategorií – Zastaň se lesa, Zastaň se dřeva, My mezi stromy – které odkazují na tři základní pilíře FSC – ekologický, ekonomický a sociální. Výsledky jednotlivých kategorií jsou následující:

My mezi stromy

  1. Jana Němečková
  2. David Časar
  3. Ján Zahornacký

Zastaň se dřeva

  1. Tomáš Holub
  2. Martina Polgar
  3. David Krpela

Zastaň se lesa

  1. Julie Dobsova
  2. Lucie Bariová
  3. Lenka Poláčková

V letošním roce bylo do soutěže přihlášeno bez mála 3900 fotografií, které zaslalo 1382 soutěžících z celé České republiky. V roce 2020 budou vítězné fotografie vystaveny v rámci veřejných prezentací soutěže na akcích organizace FSC ČR a jejích partnerů.

„Jsem velmi rád, že se nám podařilo zrealizovat již sedmý ročník soutěže, jejíž popularita stoupá. Věřím, že podobným způsobem bude stoupat i odpovědná spotřeba dřevěných výrobků a počet lesů, v nichž se hospodaří přírodě blízce. Je zřejmé, že stále větší části veřejnosti není stav našich lesů lhostejný, a to je dobře!“ dodává ředitel FSC ČR Tomáš Duda.

My mezi stromy – 1. Jana Němečková

My mezi stromy – 2. David Časar

My mezi stromy – 3. Ján Zahornacký

Zastaň se dřeva – 1. Tomáš Holub

Zastaň se dřeva – 2. Martina Polgar

Zastaň se dřeva – 3. David Krpela

Zastaň se lesa – 1. Julie Dobsova

Zastaň se lesa – 2. Lucie Bariová

Zastaň se lesa – 3. Lenka Poláčková

(fotografie v plném rozlišení jsou dostupné na www.poznejdrevo.cz)

Jak pomáhat lesům

Jedním ze způsobů, kterými se může každý zapojit do podpory přírodě blízkého lesního hospodaření, je výběr výrobků ze dřeva, které mají šetrný původ. Označení výrobku značkou FSC dává jistotou, že pro výrobu bylo použito pouze legálně vytěžené dřevo v souladu s přírodou.

Aktuálně může šetrné lesní hospodaření podpořit prakticky kdokoli, například výběrem vánočního stromečku z FSC certifikovaného lesa. Tyto stromky jsou k dispozici na vybraných místech republiky a pocházejí z prořezů v FSC certifikovaných lesních majetcích, kde jsou vybírány jednotlivé kusy v rámci výchovných zásahů, přispívajících ke stabilnímu růstu lesa.

Více informací o prodejních místech vánočních stromů z FSC certifikovaných lesů v ČR najdou zájemci v následujících týdnech na webových stránkách FSC ČR www.poznejdrevo.cz.


zpět na přehled