Novinky v ČR tisknout

Lesaria má nově žebříček nejlepších hráčů! Dokážeš porazit ty nejlepší lesníky?

FSC Česká republika spustila nedávno novou verzi naučné webové hry Lesaria, ve které si hráči můžou vyzkoušet, jaké to je spravovat a pěstovat vlastní přírodě blízký les. Lesnická hra, jejíž původní verzi spustila organizace v roce 2013, je nyní plně hratelná i v anglickém jazyce. Má také nově přizpůsobené herní mechanismy, které vyžadují od hráčů, aby se pro zdárné dokončení hry museli potýkat i s negativními vlivy aktuálních klimatických změn. Kromě toho je od prosince zprovozněný nově i žebříček nejlepších hráčů, ve kterém se ukládá konečné skóre všech hráčů, kteří spolu tím pádem můžou soupeřit o to, kdo je nejlepším virtuálním lesníkem. Hru si můžete zahrát na webu www.lesaria.cz.


Ve hře Lesaria dostane hráč na starosti svůj vlastní les, který je rozdělený do celkem devíti sektorů. V těch může sázet stromy nebo je naopak kácet ale také například budovat zázemí pro návštěvníky lesa či vypustit rysa, který přirozeně snižuje množství lesní zvěře a chrání tak čerstvě vysazené stromky. Hlavním úkolem hráče je pak pěstovat les v souladu s přírodě blízkými lesnickými postupy a pravidly certifikace FSC, která se snaží vyvážit environmentální, ekonomické a sociální funkce lesa. „Naším cílem je vést hráče nejen k tomu, aby vytvořili zisk z vytěženého dřeva, ale aby se snažili také vytvořit zdravý, druhově a věkově rozrůzněný les bez holosečí, ve kterém je dostatek zázemí pro jeho návštěvníky. Tedy takový les, který FSC ČR prosazuje prostřednictvím svých pravidel i mimo digitální prostředí, v opravdových českých lesích,“ uvedl ředitel FSC ČR Tomáš Duda.

Kromě plně funkční anglické verze hry je jednou z novinek také upravené nastavení herních parametrů Lesarie, která nyní vyžaduje od hráčů, aby se při pěstování svého virtuálního lesa museli vyrovnávat i s negativními následky aktuálních klimatických změn, jako jsou například kůrovcové kalamity nebo lesní požáry. „Rádi bychom tímto způsobem hráčům zábavnou formou zprostředkovali problémy, se kterými se musí ve svých lesích aktuálně vyrovnávat čeští lesníci,“ popsal smysl změn Duda. Jedním z nástrojů, které jsou v poslední době nejčastěji zmiňovány ve spojitosti s adaptací lesů na klimatické změny, jsou právě přírodě blízké lesnické postupy, které jsou dlouhodobě nedílnou součástí lesního standardu FSC v ČR.

Kompletně novou vizuální podobu a funkce dostal na konci loňských letních prázdnin také web FSC ČR pro veřejnost www.poznejdrevo.cz, na kterém je možné si hru zahrát. Kromě Lesarie na něm návštěvníci najdou také desatero odpovědné spotřeby výrobků ze dřeva a populární fotografickou soutěž FSC ČR Není les jako les, jejíž aktuální ročník vrcholil na začátku loňského listopadu. Před vánočními svátky pak byly vyhlášeny její finální výsledky. Další novinkou, jejímž domovem bude web Poznej dřevo a kterou FSC ČR chystá na letošní rok, jsou nové naučné stezky v přírodě blízkých lesích. Jejich součástí je také mobilní aplikace pro chytré telefony, díky které si budou moci návštěvníci projít ty nejkrásnější přírodě blízké lesy v ČR a na vlastní oči si díky virtuálnímu průvodci prohlédnout, jak vypadají prvky přírodě blízkého hospodaření v praxi.

Webovou hru Lesaria je možné hrát na adrese www.lesaria.cz.

 

Spolufinancováno Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

www.sfzp.cz      www.mzp.cz

 


zpět na přehled