Novinky v ČR tisknout

Městské lesy v Brně chtějí certifikát FSC

TISKOVÁ ZPRÁVA ČTK

Městské lesy v Brně přejdou na ekologické hospodaření.

Brno 20. dubna (ČTK) - Městská firma Lesy města Brna postupně přejde na ekologický způsob hospodaření. Chce získat certifikát FSC, který potvrzuje, že v lese, odkud dřevo pochází, se hospodaří šetrně k životnímu prostředí. Umožňuje také kmeny prodávat za vyšší cenu, řekl ČTK náměstek primátora Martin Ander.

Společnost, která chce certifikát získat, musí splnit přísné podmínky a hospodařit podle přesně daného manuálu. "Jsou tam takové záležitosti, které se týkají přibližování se přirozené druhové skladbě, využívání přirozeného zmlazování lesa, neodvážení veškerého vytěženého dřeva z lesa tak, aby se v lese uchovávaly živiny, a podobně," řekl Ander. Zakázáno je také mýcení celistvých ploch, používání postřiků a hnojiv. V lese se naopak ponechávají takzvané doupné stromy, které slouží jako hnízdiště ptáků.
Přecházet na ekologické hospodaření nebude městská firma naráz, ale ve svých lesích ho bude zavádět postupně. "Tak abychom v dohledné době mohli dojít k tomu, že městské lesy získají tento certifikát FSC a budou moci také dřevo lépe na trhu prodávat," řekl Ander.
Lesy města Brna spravují více než 8000 hektarů lesa a jsou největším správcem obecních lesů v ČR. V roce 2006 firma vytěžila téměř 50.000 metrů krychlových dřeva, převážně z jehličnatých stromů.

 

Zdroj: ČTK 20.4.2008


zpět na přehled