Novinky v ČR tisknout

TZ - Přemýšleli a brali – díky tomu vyhráli!

Spotřebitelská soutěž zná své vítěze

Spotřební zboží s mezinárodními certifikáty nebo poukaz na pobyt ve zdravé krajině získali výherci vědomostní spotřebitelské soutěže s názvem "Přemýšlej a ber – značky, co jsou fér!", do níž se zapojili lidí z celé České republiky.

Na prvním místě se umístila Jana Kopečná, která získala zahradní nábytek ze dřeva s mezinárodním certifikátem zdravého hospodaření FSC od JYSKu. 2. Místo, týdenní pobyt na ekofarmě Ekoherba, vyhrála Marie Pospíšková. Balíček fairtrade výrobků si odnesla oceněná na třetím místě, Aneta Poláčková. A opět šetrným FSC dřevem v podobě lavičky, byla oceněna Oľga Mederlyová na čtvrtém místě.

Smyslem soutěže pořádané neziskovými organizacemi Hnutí DUHA, FSC ČR a Společnost pro Fair Trade [1] bylo zábavným způsobem informovat spotřebitele o certifikačních známkách odpovědné spotřeby BIO, FSC a Fairtrade [2], ale i pobavit a odměnit ty, pro které jsou již tyto značky součástí běžných nákupů. Vyhrát mohl každý, kdo dokáže odpovědět na základní otázky o certifikačních známkách BIO, FSC a Fairtrade.

Soutěž grantem podpořil Státní fond životního prostředí. Výhry do soutěže věnovaly společnosti
Jysk, Ekoherba a obchody NaZemi, Hostětínský mošt, Fairwood, Dipro Proseč, Dřevotvar..

Více informací najdete na http://www.svetvnakupnimkosiku.cz/soutez/

Značka FSC
Certifikační systém FSC vznikl v roce 1993 z iniciativy zástupců mezinárodních ekologických organizací, velko- i maloobchodníků se dřevem, lesníků, dřevozpracujícího průmyslu, sdružení domorodých obyvatel, odborů a certifikačních organizací z celého světa. Základní myšlenkou organizace FSC je podporovat environmentálně odpovědné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů celého světa, a tím napomoci chránit mizející, ohrožené a devastované světové lesy.
Certifikace FSC představuje důvěryhodný systém lesní certifikace a certifikace spotřebitelského řetězce s celosvětovou působností. Díky své transparentnosti, otevřenosti všem zájmovým skupinám a díky striktním sociálním a ekologickým standardům má FSC podporu největších environmentálních organizací jako WWF, Friends of the Earth nebo Greenpeace, stejně jako velkých obchodních řetězců, jako je Hornbach, Jysk, OBI.

Značka Bio
Biopotraviny jsou ekologicky vyprodukované potraviny od zemědělců, kteří se v péči o půdu a rostliny obejdou bez průmyslových hnojiv a nebezpečných pesticidů, herbicidů a fungicidů (tedy jedů proti „nežádoucím“ živočichům, rostlinám a houbám) a kteří poskytují svým zvířatům dostatek péče, kvalitního krmiva a životního prostoru pro pastvu i odpočinek.
Biopotraviny, které byly kontrolovány v České republice, poznáte podle zelené "biozebry", státní ekoznačky, která zaručuje, že výrobek splňuje požadavky zákonů o ekologickém zemědělství.
Více na www.biospotrebitel.cz.

Značka Fairtrade
Fair Trade (česky Spravedlivý obchod) je způsob obchodu s drobnými pěstiteli z rozvojových zemí. Fair Trade podporuje férovější přístup k mezinárodnímu obchodu a klade důraz na jeho sociální a ekologické rozměry. V současnosti je do něj zapojeno téměř 1,5 milionu pěstitelů, zemědělských pracovníků a řemeslníků v 58 zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Cílem Fair Trade je dát šanci lidem z rozvojových zemích vymanit se vlastními silami z chudoby a žít důstojný život.
Ochranná registrovaná známka Fairtrade® je označením výrobků vyrobených a zobchodovaných dle parametrů nezávislé mezinárodní certifikační a kontrolní asociace Fairtrade Labelling Organizations. Tato známka umožnila rozšířit výrobky Fair Trade mimo specializované obchůdky do velkých maloobchodních sítí.
Více na www.fairtrade.cz.


zpět na přehled