Výsledky kampaně: FSC certifikované dřevovláknité desky tisknout

V Dobrém dřevu 35/2013 jsme vás informovali o kampani mezinárodní organizace FSC „Change our fiberboards" - „Změňme dřevovláknité desky". Kampaň je zaměřená na zviditelnění poptávky po dřevovláknitých deskách s FSC certifikátem. V České republice k ní připojily dvě nábytkářské firmy, František Tomaník - TOSTA  a Jitona.  Níže uveřejňujeme překlad tiskové zprávy FSC International, která popisuje výstupy kampaně.

© FSC A.C.

Kampaň propagující certifikované dřevovláknité desky odhaluje podstatnou poptávku

Mezinárodní organizace FSC spustila v roce 2012 kampaň “Změňme dřevovláknité desky” zaměřenou na zviditelnění poptávky po dřevovláknitých deskách s FSC. Společně se společnostmi, jako jsou OTTO Group, Kingfisher a Nobia Dánsko, tak organizace FSC podporovala další firmy, aby se ke kampani také přidaly a demonstrovaly tím skutečnou poptávku po FSC certifikovaných dřevovláknitých deskách. Výsledky kampaně potvrdily, že poptávka na trhu je vskutku významná.

Od loňského listopadu se 53 firem po celé Evropě přidalo ke kampani a na jejích webových stránkách zaregistrovalo 482 požadavků na různé druhy dřevovláknitých desek – a výsledek je jasný. Poptávka po FSC certifikovaných dřevovláknitých deskách, například na výrobu kuchyní a nábytku, je vysoká a potenciál pro větší výrobu certifikovaných dřevovláknitých desek i surových materiálů pro dřevovláknité desky, je proto značný. 

Výsledky

Čtyřicet procent registrovaných firem zadalo požadavek v nejvyšší kategorii, tedy na množství větší než 500 metrů krychlových. Devětatřicet procent všech registrací ukázalo, že firmy jsou ochotny platit víc za FSC certifikované dřevovláknité desky. Pětadvacet registrovaných firem chce platit o 2 až 10 procent více za vybraný typ desek. Dvě procenta registrovaných chtějí platit víc než 10 procent ceny navíc za FSC certifikované dřevovláknité desky. 
Nejpožadovanějším typem dřevovláknité desky je se 159 registracemi MDF (včetně subkategorií MDF). Závěrečnou zprávu o výsledcích si můžete přečíst na www.changeourfiberboards.com.

Naděje na změnu

Mezinárodní organizace FSC společně s registrovanými firmami doufá, že výsledky zprávy zvýší povědomí o obchodním potenciálu FSC certifikovaných vláknitých materiálů, a v dlouhodobém měřítku pak pomohou zvýšit rozlohu šetrně obhospodařovaných lesů. FSC vyzývá vlastníky lesů, výrobce dřevovláknitých desek a obchodníky, kteří potřebují certifikované dřevovláknité desky, aby se přidali k této debatě. FSC dále doporučuje, aby výrobci a zpracovatelé zapojili do tohoto procesu také zástupce místních kanceláří FSC. V České republice se mohou zájemci obrátit na FSC ČR.

Kromě prokázání značné poptávky trhu po dřevovláknitých deskách s FSC certifikací dále z výsledků kampaně vyplývá, že devětatřicet procent zúčastněných firem by bylo ochotno zaplatit víc za vybraný typ dřevovláknitých desek, pokud by tyto měly certifikát FSC. Co se typů desek týče, nejpoptávanější jsou MDF desky (dřevovláknité desky se střední hustotou - 29 %), na druhém místě se nachází dřevotříska (26 %), následuje překližka (20 %) a HDF (vysokohustotní dřevovláknité desky - 17 %). Zúčastněné firmy mají největší zájem o FSC dřevovláknité desky surové/nezpracované (25 %), laminované (17 %) a melaminované (16 %).

Ida Rehnströmová, P.R. manažerka FSC Dánsko a koordinátorka kampaně „Change our fiberboards", řekla: „Kampaň ukázala, že v Evropě je jasný obchodní potenciál pro FSC certifikované dřevovláknité desky. Doufáme, že výrobci a zpracovatelé se chytí příležitosti a zaplní mezeru na trhu tím, že na něj začnou dodávat více FSC certifikovaných dřevovláknitých desek."


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038