Po loňském ročníku, kdy se soutěžilo pouze v jedné hlavní kategorii, se jubilejní desátý ročník vrátil se třemi samostatnými kategoriemi, které odkazují na životní cyklus lesa a stromů - od semenáčku až po mrtvé dřevo, které odevzdává živiny zpět do lesní půdy a poskytuje útočiště pro lesní organismy. Zároveň se jedná o velmi úspěšný ročník této fotosoutěže, což potvrzuje nejen celkový počet účastníků (1123) ale také počet fotografií přihlášených do soutěže (3849).

Výběru fotografií se i v letošním roce zhostil světoznámý fotograf přírody Martin Rak, který je také patronem celé fotosoutěže, s výběrem vítězných snímků pomáhali také zástupci z řad partnerů soutěže – společnosti Canon a Stedis, kterým tímto děkujeme.

Vítězové desátého ročníku fotosoutěže FSC Mysli na lesy

V soutěžní kategorii Rodící se les získává ocenění následující trojice:
 

1. místo: Adam Kubíček – 17 let po požáru 

 

2. místo: Lukáš Hrnko - Macrohouba 

 

3. místo: Martin Tůma – Nový život

 

V soutěžní kategorii Lesní magie si pak odnášejí ceny tito soutěžící:
 

1. místo: Milan Samochín – V hlubokém lese

 

2. místo: Lukáš Těžký – Dlouhý kouř

 

3. místo: Lesek Podhorský – Podzimní les

 

A v soutěžní kategorii Krása mrtvého dřeva získávají ocenění následující fotografové:
 

1. místo: Adrian Mišiak – Dead trees 

 

2. místo: Lucie Slavíčková – Výměna generací 

 

3. místo: Jan Kodet – Elegie pro padlé

 

Téměř čtyři tisíce soutěžních snímků přihlásili soutěžící v průběhu devíti týdnů, po které soutěž trvala. Její začátek připadl symbolicky na každoroční mezinárodní den FSC Friday, kdy byla ve více než 80 zemích světa propagována odpovědná spotřeba dřevěných výrobků a udržitelné lesní hospodaření. Jak se ukázalo, Mysli na lesy stále patří mezi největší fotosoutěže realizované ve spolupráci neziskového a komerčního sektoru. Desátý ročník fotosoutěže pořádala česká národní kancelář mezinárodní organizace FSC ve spolupráci se společnostmi Canon, IKEA a Stedis, které věnovaly ceny pro výherce jednotlivých kategorií. Mediálním partnerem fotosoutěže se stal časopis FotoVideo, který všem vítězům věnoval předplatné.

„Velmi nás těší přetrvávající zájem o soutěž a tím pádem i o lesy a téma přírodě blízkého lesního hospodaření. Moc děkujeme každému, kdo zaslal své fotografie a také všem partnerům, kteří nám umožňují soutěž realizovat“, dodává ředitel FSC ČR Tomáš Duda.

Proč pomáhat lesům

Jedním ze způsobů, jak se může každý zapojit do podpory šetrného lesního hospodaření, je výběr výrobků ze dřeva s certifikátem FSC, které mají šetrný původ. Aktuálně může šetrné lesní hospodaření podpořit prakticky kdokoli, například výběrem vánočního stromečku z FSC certifikovaného lesa. Domů si tak odnese stromeček z opravdového lesa a zároveň tím přispěje k jeho zdraví. Tyto stromky jsou k dispozici na vybraných místech republiky a pocházejí z prořezů v FSC certifikovaných lesních majetcích, kde jsou vybírány jednotlivé kusy v rámci výchovných zásahů, přispívajících ke stabilnímu růstu lesa. Více informací naleznete zde.