Každoroční festival s lesní tématikou se odehraje 15. a 16. října v parku výstaviště Flóra a letos na něm bude možné zavítat také na stanoviště FSC ČR. Návštěvníci si u něj budou moci zahrát lesní hru FSC, díky které se naučí základní principy přírodě blízkého hospodaření, vymalovat si lesní omalovánky nebo promluvit o čemkoli, co je zajímá o organizaci FSC či šetrném lesním hospodaření. V pátek bude areál otevřen žákům škol a mateřských školek, pro veřejnost bude určen sobotní program od 10:00 do 16:00. Stánek FSC ČR bude možné navštívit během obou festivalových dnů.


FSC ČR se dlouhodobě věnuje rozšiřování povědomí o přírodě blízkém lesním hospodaření prostřednictvím osobního setkávání s veřejností při tzv. roadshows. V minulých letech tak bylo možné zastavit se u stánku FSC například před obchodními domy Hornbach a IKEA v Praze, Brně, Plzni či Ostravě nebo třeba také na Stromových slavnostech ve Zlíně. Letos poprvé přiveze FSC ČR svou roadshow také na olomoucké Oslavy lesa. „Jsem moc rád, že máme letos na podzim možnost se po složitém loňském roce opět setkat s lidmi osobně. Především těm nejmladším chceme zábavnou formou ukázat, jak lze v lese hospodařit, aby to bylo v souladu s přírodou a zároveň abychom si z něj mohli brát dřevo, ze kterého můžeme vyrábět užitečné a krásné výrobky,“ doplnil ředitel FSC ČR Tomáš Duda.


Přírodě blízké lesní hospodaření, které FSC ČR podporuje už bezmála 20 let, využívá přirozených procesů v lese a vytváří tak odolnější porosty s vyváženou druhovou skladbou. V současné době je tento typ hospodaření považován za jeden z nejlepších způsobů přípravy lesů na klimatické změny. Pomoci českým lesům ale může úplně každý, i když není lesník. Například dodržováním tzv. Zeleného desatera , které pro širokou veřejnost připravilo FSC ČR.


FSC ČR letos propagovalo přírodě blízké lesnictví také prostřednictvím nového seriálu „Mysli na lesy“, ve kterém se v roli průvodce představil zpěvák a herec Tomáš Klus. Ten v seriálu přímo v lesích mluví s českými lesníky a vědci o tom, proč je nutné, abychom změnili náš přístup k pěstování lesů, pokud chceme, aby byly i v budoucnu zdravé a odolné vůči vlivům klimatických změn. Všechny díly seriálu jsou dostupné na oficiální webové stránce seriálu  a na sociálních sítích Youtube , Facebook  a Instagram .
Oslavy lesa na Floře se budou letos konat již po jedenácté. Kromě kvízů a her s lesní tématikou si budou moci návštěvníci prohlédnout práci uměleckých řezbářů, sochařů s motorovou pilou nebo třeba sokolníků. První den Oslav, tedy pátek 15. října, bude určený pro žáky škol a mateřských školek. Program pro veřejnost odstartuje v sobotu 16. října v 10:00 a bude trvat až do 16:00.
 

Tisková zpráva

TZ - FSC na Oslavách lesa.pdf
PDF, Velikost: 507.90KB

Podporující členové FSC ČR

logo of hornbach