Soutěž probíhá od 30. září do 30. listopadu 2022 a na vítěze čeká fotoaparát, fotografický workshop a další ceny v celkové hodnotě 90 tisíc. Patronem fotosoutěže je i tento rok celosvětově známý fotograf Martin Rak.

V uplynulých ročnících bylo do fotosoutěže zasláno přes 30 000 fotografií a zapojilo se více než 8 000 soutěžících, kterým není stav českých a světových lesů lhostejný. Jednou z cest, jak lesům pomoci, je rozšíření povědomí o přírodě blízkých formách lesního hospodaření a také o odpovědné spotřebě dřevěných výrobků.

Tento způsob hospodaření vytváří odolnější porosty s vyváženou druhovou skladbou a v současné době je považován za jeden z nejlepších způsobů přípravy lesů na klimatické změny. Pomoci českým lesům ale může úplně každý, i když není lesník. Například dodržováním tzv. Zeleného desatera, které pro širokou veřejnost připravilo FSC ČR.

Patronem a členem poroty fotosoutěže je Martin Rak, který má na svém kontě mnoho prestižních ocenění (EISA Maestro, International Photo Awards IPA, Prix de la Photographie Paris Px3) v oblasti krajinářské fotografie. Ten ke své podpoře FSC fotosoutěže dodává. “Les a stromy jsou jedním z mých hlavních fotografických motivů a venku v přírodě trávím i většinu volného času. Proto mi není lhostejné, jak naše lesy vypadají, respektive budou v příštích letech a desetiletích vypadat. Že podpořím další ročník fotografické soutěže „Mysli na lesy“ pro mě tedy bylo úplně jasné, nebylo ani potřeba se rozmýšlet. Opět zde budu jedním z porotců a jako jednu z hlavních cen rád poskytnu individuální fotografický workshop”.

 

Pravidla fotosoutěže

Fotosoutěž „Mysli na lesy“ se uskuteční od září do listopadu, což je ideální období k návštěvě pestrobarevných lesů, jejichž krásu a rozmanitost mohou soutěžící zachytit na fotografiích.

Snímky mohou soutěžící zasílat až do 30. listopadu 2022, prostřednictvím webových stránek myslinalesy.cz

Pro účastníky jsou připraveny zajímavé a hodnotné ceny, které obdrží autoři fotografií na prvních třech místech. Výběr vítězných fotografií bude v rukou odborné poroty z řad profesionálních fotografů a zástupců partnerů fotosoutěže. Vítězové se mohou těšit na digitální fotoaparát Canon, fotografický workshop s Martinem Rakem nebo voucher od jednoho z letošních partnerů, kterým je IKEA. Vedle toho získají všichni vítězové také předplatné časopisu FotoVideo a dárkový balíček od FSC ČR.

Proč myslet na lesy

Klimatická změna ohrožuje i naše lesy. Ty je třeba chránit šetrným a přírodě blízkým hospodařením, které je pomáhá zachovat i pro další generace a celou společnost. Budeme rádi, když se všichni, kterým na lesích záleží, k podpoře zachování lesů přidají s námi i se svým fotoaparátem v ruce a zúčastní se naší soutěže“, dodává ředitel FSC ČR Tomáš Duda.

Svoji podporu myšlence odpovědného a přírodě blízkého lesního hospodaření a spotřeby dřevěných výrobků vyjádřily také společnosti, které jsou partnery devátého ročníku fotosoutěže – společnosti Canon (hlavní partner) a IKEA. Mediálním partnerem letošního ročníku je časopis FotoVideo.

Symbolické bylo také zahájení fotosoutěže na FSC Friday, který celosvětově připomíná důležitost šetrného lesního hospodaření a připadá vždy na poslední pátek v září.