Vzorky pro projekt jsou odebírány podle přísných standardů organizace WorldForestID a posílány do laboratoří v Královské botanické zahradě v Kew ve Velké Británii. Pocházejí jak z lesů s FSC certifikátem, tak i z těch necertifikovaných. Vědci je podrobí v laboratořích analýze stabilních izotopů a také genetické analýze, díky které bude možné kdykoli v budoucnosti identifikovat dřevo, které pochází z těchto konkrétních regionů.

Cílem Timtrace projektu je vytvoření rozsáhlé knihovny dřevin, díky které bude možné vystopovat původ nejen surového dřeva ale pomocí odběru malého vzorku také jakéhokoli dřevěného výrobku. U každého ze vzorků je laboratorně testována jejich geografická identifikace, která se skládá z unikátních genetických a chemických ukazatelů. Díky podpoře FSC tak bude možné identifikovat původ nespočtu výrobků z tropického dřeva, které se prodávají po celém světě.

Tyto identifikační techniky jsou v poslední době stále častější metodou pro určení původu dováženého dřeva po celém světě. Snahu o vytvoření co nejbohatší knihovny druhů stromů koordinuje dlouhodobě organizace WorldForestID, jejímž členem je i FSC. Cílem organizace je vytvořit knihovnu, která bude veřejně přístupná, tzv. open source. Původ dřeva a dřevěných výrobků tak bude moci otestovat a určit jakákoli dostatečně vybavená laboratoř na světě.

Věříme, že metody pro identifikaci původu dřeva budou v budoucnu hrát zásadní roli v dalším posílení důvěryhodnosti FSC certifikovaných produktů. FSC proto plánuje v budoucích letech využívat tyto techniky stále častěji. A to především při kontrole dodavatelských řetězců certifikovaných společností, u kterých je podezření na nesprávně uvedený původ materiálu. Dlouhodobým cílem FSC je pak vybudování funkční testovací infrastruktury, která umožní držitelům certifikátu kdekoli na světě si velmi levně otestovat jimi nakoupený materiál. Dalším plánovaným krokem je pak integrace testování původu dřeva do povinného systému předběžné opatrnosti u dřevin, které pocházejí z rizikových regionů.

Více informací o technikách pro určení původu dřeva najdete například v tomto článku z prestižního časopisu Nature, který jsme se svolením redakce přeložili a vydali v roce 2019.

a logo of Czech Ministry of environment

Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí.

Informace nemusí vyjadřovat stanovisko MŽP.

Podporující členové FSC ČR

logo of hornbach