Dřevo je krásný, potřebný a obnovitelný materiál. Před veřejností je však někdy obtížné obhájit těžbu v lesích. Ta je totiž často veřejností automaticky vnímána jako ničení lesů. V lese však jde hospodařit šetrným způsobem.
Lesní hospodaření v České republice vymezuje Lesní zákon. Ten pro lesníka stanovuje jen určité minimum toho, co musí plnit a co nemůže překročit (maximální výši těžeb, velikost holých sečí, podíl listnatých dřevin při obnově lesů apod.). Dodržování tohoto lesnického minima ale dnes nemusí být dostatečné jak pro uspokojení potřeb široké veřejnosti tak mimo jiné i pro zmírňování dopadů klimatické změny na lesy, které se projevují chřadnutím a odumíráním smrkových a borových lesů.
FSC představuje funkční nástroj, který kromě ekonomických výhod zároveň přináší způsob, kterým lze deklarovat a doložit nadstandartní hospodaření v lesích. Některé požadavky na hospodaření podle FSC jdou vědomě nad rámec lesní legislativy s ohledem na zlepšení odolnosti a stability lesa. To je nezanedbatelnou výhodou především v době probíhajících klimatických změn. I proto se požadavky certifikace FSC v zásadě shodují s cíli národní lesnické politiky. Jako potvrzení dobré úrovně Českého standardu FSC může sloužit také jeho kladné hodnocení Komisí pro životní prostředí Akademie věd a Platformou pro krajinu.
Mohlo by vás zajímat...
Skupinová certifikace snižuje náklady na samotný certifikační audit členům skupiny, kteří se za tímto účelem sdruží (jednotková cena za certifikaci se snižuje se zvyšující se rozlohou certifikované plochy). Dalším bonusem je zjednodušení přípravy na audit a snižení administrativní zátěže.